מחקר סין

בתחום התזונה, מחקר סין הוא אחד המחקרים מהגדולים, המקיפים והחשובים ביותר שנעשו מעולם. המחקר היה מחקר תצפית שחקר "התנהגות ותוצאה" של אוכלוסיות מגוונות בסין הגדולה. לא הייתה שום התערבות מצד החוקרים. הייתה רק תצפית מה התזונה של אוכלוסיות שונות ברחבי סין, ומעקב אחר מצב בריאותם של האנשים באוכלוסיות אלו. כאשר נמצאו הקשרים מפתיעים בין התזונה ומצבם הבריאותי של הנבדקים, בוצעו במעבדה, ניסויים על בעלי חיים (חולדות בעיקר), כדי לאמת, או לסתור, את התוצאות. להפתעת החוקרים, הניסויים המעבדתיים אישרו את הממצאים בשטח באופן עיקבי ומדויק.

המחקר החל בשנות ה – 70 של המאה העשרים ביוזמתו של ראש ממשלת סין שגסס מסרטן. מטרתו המקורית של המחקר היתה לאסוף מידע אודות מחלת הסרטן בסין. התוצאה הסופית היתה אטלס צבעוני שהצביע על אזורים שבהם מחלות סרטן מסוימות היו שכיחות ביותר בעוד שבאזורים אחרים שכיחותן שאפה לאפס.

בעקבות אטלס זה נוצרו שיתופי פעולה מדעיים בין מדענים מסין, מאוניברסיטת קורנל – ארה"ב ואוקספורד – אנגליה. המחקר התרחב בכך שהוסיפו פרמטרים נוספים שחשוב היה לבדוק, כמו למשל – מה הנבדקים אוכלים, כיצד הם חיים ומתים וכן, לקחת מהם דגימות דם ושתן.

נתוח הנתונים הנוספים יצר "סדר" בקשר  שבין אורח החיים והתזונה לבין המחלות שאיפיינו את האנשים.

התגלו למעלה מ – 8000 קשרים משמעותיים, מבחינה סטטיסטית, בין גורמים תזונתיים שונים לבין מחלות.

בזכות המחקר הזה, הגיעו למסקנה כי לתזונה המכילה  חלבון  מהחי יש השפעה משמעותית על התפתחות מחלת הסרטן וכי ניתן לרפא מחלת לב, סוכרת והשמנת יתר באמצעות תזונה צמחית בריאה.

המיוחד במחקר סין, ועל-כן גם ערכו הרב, הוא בכך שהמסקנות נובעות מתצפיות על אורח חייהן של אוכלוסיות שלמות, באיזורים נרחבים, ובקהילות השונות זו מזו באורח חייהן ובתזונתן. לכן, התוצאות שהתקבלו הן כל כך אמינות (זכו לתיכוף סטטיסטי ולתוצאות זהות בניסויי מעבדה שתוכננו על בסיס התצפיות בשטח).

כדי לעמוד על ערכו הרב של מחקר סין, פשוט צריך לקרא את הספר שנכתב ומופיע בשם זה. (תורגם לעברית ויצא בהוצאת פוקוס). מלבד היותו כתוב בשפה קולחת נעימה לקריאה ומרתק בתוכנו, המסקנה הנובעת ממנו – לא יכולה להיות ברורה יותר ומשכנעת יותר.

התזונה הצמחית – היא התזונה הבריאה והטובה ביותר בעבור האדם.

והפלא ופלא – זו בדיוק התזונה שהומלצה לאדם לאחר בריאתו ("הוראות יצרן") בספר בראשית פרק א' פסוק 29 והלאה…….

 

Scroll to Top